Faydalı Bilgiler

Kedilerin Beden Dili: Ne Düşündüklerini Nasıl Anlarız?

Kedilerin beden dili anlaşılması zor ama öğrendikçe bir o kadar sevimlidir. Bu sosyal hayvanlar birbirleriyle hem sözlü hem de görsel olarak iletişim kurarlar, peki bizler bir kedi gibi düşünmeyi nasıl öğrenebiliriz?

Dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biri olan kediler, tüm dünyada evlerde yaşayan 500 milyondan fazla bulunmaktadır. İnsanlar kediler hakkında düşünmeye, sosyal medyada en sevdikleri yavru kedi resimlerini paylaşmaya ve onları sevgiyle evlerinde bakmayı çok seviyorlar. Ama hiç kedilerin bizim hakkımızda ne düşündüğünü sorguladınız mı? Bir kedinin kafasından hangi düşünceler geçer?

Öncelikle kediler bizlerle daha çok beden dili yoluyla iletişim kurar. Kedilerin beden dili karmaşık gelse bile bazı hayvan davranışı uzmanlarına göre, kediler bizim onlarla anlaşmakta zorlandığımız kadar onlar zorlanmaz. Halk arasında yaygın bir düşünce olan “Biz onlardan büyüğüz, o yüzden bizden korkuyorlar” düşüncesi aslında yanlış. Bizim onlardan büyük olmamız onların gözünü korkutmuyor. Kedilerin dili kendi aralarında ve insanlar arasında değişir. Kediler sadece insanlara miyavlar. Davranış olarak ise, insanlara da kendi türlerinden bir başka kediye davrandıklarına benzer şekilde davranırlar. Bizi kediler olarak görmeye devam ederlerse, diğer kedilerin doğal olarak anlayacağı ipuçlarını kullanarak duygularını tanımamızı da bekleyebilirler.

Bu tüylü evcil hayvanları daha iyi anlamak için ayrıntılı bilimsel çalışmalar gerekse de, evde gözlem yaparak kedi dostunuzun zihnine girmenin basit yolları da var – sadece neye bakmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ve eğer onlara bakacaksak, evcil hayvanlarımızın kafalarında olup bitenleri anlayabilmemiz bizim için önemlidir.

Kedilerin Beden Dili

kedilerin-beden-dili

Yaşamsal stres ve rahatsızlık belirtilerini görmezden gelmek, kedilerin ruh sağlığı üzerinde önemli etkilere sahip olabilir. Çoğu memeli duyguları hisseder, ancak farklı türlerin bunları deneyimleme ve sergileme biçimleri değişir. Kedilerin beden dili, mutluluk, üzüntü, korku, öfke, keder, endişe ve merak yaşadıkları zaman değişir kedilerin bu duyguları yaşadığı uzmanlarca kanıtlanmıştır. Sahiplerine köpeklerden daha az bağlı olsalar da, kedilerin hala insanlara karşı bir sevgi beslediğine inanılıyor. Bu, yiyecek sağlanmasa bile, evlerinde belirli insanlarla kalmayı seçen kediler üzerinde test edilmiş ve kanıtlanmıştır.


Kediler, düşündüğümüzden daha zekidir. Biz onları anlamaya çalışırken, onlar da hareketlerimizi gözlemleyip, akıllarına kazırlar. Bazı evlerde, kedilerin bir aile ferdini diğer aile ferdine tercih ediyor gibi gözükmesinin nedeni, onlara ödül verme olasılığının daha yüksek olduğunu gözlemlemeleridir. Kedinizi daha iyi anlamak ve ona saygı duymayı öğrenmek, onun en sevdikleri insan olarak hafızalarında yer edinmenize yardımcı olur.

Gözler Kalbin Aynasıdır!


Gözler genellikle duyguya açılan bir kapıdır ve kediler için bu durum farklı değildir. Bir kedinin göz bebeklerinin boyutu ve herhangi bir zamanda gözlerinin genişliği, içsel duyguların bir göstergesi olarak kullanılabilir.

Bir kedinin büyük göz bebekleri, çevreleri tarafından uyarıldıklarında büyür. Tehdit belirtilerini özümseseler de, çevrelerindeki bir değişiklikten heyecan duysalar ya da şaşırmış olsalar da, gözleri onların duygularını en iyi yansıtan organlarından biridir.

Bir kedi kızdığında veya korktuğunda göz bebekleri daralır. Kediniz sizi tokatlamadan hemen önce, gözlerini geniş ve yuvarlak olacak şekilde genişlettiğini göreceksiniz, ancak göz bebeği ortada küçük siyah bir yarık şeklinde olacaktır. Bu gözler tokadı yiyeceğiniz anlamına gelir!  Bazen gözler tamamen görünmez, daralmış olur ve göz kapaklarından gözün yalnızca bir şeridi açığa çıkar. Bu sevgi dolu bir işarettir. Size güvendikleri ve uykuya dalacak kadar rahat oldukları anlamına gelir.

Kedi sesi bile bize bu kadar çok şey anlatırken, beden dilinin en az miyavlayışı kadar bilgi vermesi oldukça garip.

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Maltepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Yorum

Click here to post a comment