Kültür & Sanat

Amazon Prime Mı Daha İyi Netflix Mi?

netflix vs amazon prime

Amazon Prime Video ve Netflix, iki farklı video platformu. İkisi de bizlere sınırsız içerik fırsatı sunuyor. Peki aralarından hangisi gerçekten daha iyi?

Pandemi dönemiyle birlikte insanlar çevrimiçi platformlara yöneldi. Bu durum çevrimiçi platformlar arasında rekabeti kaçınılmaz hale getirdi. Hatta Acun Ilıcalı‘nın çıkarttığı “Exxen” Türkiye’de oldukça konuşuldu.
Elbette her iki platformunda birbirinden farklı içerikleri var. Dizileri gibi, yazılımları ve üye oranları açısından da farklılıkları mevcut.

Hangisinin Yazılımı Daha İyi?

Netflix, kullanım açısından Amazon Prime Video’ya göre daha karmaşıktır. Aslında ikisinin kullanımını arasındaki farkı IOS ve Android kullanımına benzetebiliriz. Netflix IOS yazılımının kullanımına daha çok benziyor. Kataloğa göz atmak için her bölümdeki satırları kaydırırsınız. Prime Video’da olduğu gibi her satırın sonunda “Tümünü Görüntüle” seçeneği yoktur. Ancak Netflix, her bir kategorideki tüm ilgili içeriği bulmak için kayan “Kategoriler” çubuğu içerir. Ancak Prime Video’da Listelerin sonunda Netflix’in içermediği bir “Tümünü Gör” seçeneği vardır. Arayüzün kullanımı basittir ve her satırda kayan bir içerik veya uygulama bandı içeren Netflix’e benzer.

Ücretlendirme Kıyaslaması

Netflix’te herhangi bir içeriğin keyfini çıkarmak için kiralama ücreti, satın alma ücreti yoktur. Aylık olarak servise abone olur ve istediğinizi izlersiniz. Amazon Prime Video ise çok sayıda ücretsiz içerik sunuyor, ancak bazı filmler ve şovlar, ister kiralama, ister üçüncü taraflara abonelik veya satın alma olsun, ek bir ödeme gerekiyor.

Netflix’in İzlenme Oranlarında Durum Ne?

Netflix hem içerik sayısı ile hem de üye sayısı ile Amazon Prime’dan bir adım önde. Yapılan araştırmalara göre, Netflix’in orjinal içeriklerinin Amazon Prime Video’ya göre daha çok tercih edildiği ortaya konulmuştur.

Amazon Prime Video’nun İzlenme Oranlarında Durum Ne?

Amazon, pek çok platforma sahip olduğu için kullanıcılarına daha çok seçenek sunabiliyor. Bu durum onu Netflix’den bir adım öne geçirirken, Türkiye pazarına bu kadar geç sunulmuş olması Netflix‘i ülkemizde kazanan yapıyor.

Yazarın Tercihi Nedir?

Belki burayı okumazsınız bile ama, benim tercihim Amazon Prime Video’dan yana. Her ne kadar ek ücret talep etse de Upload ve The Boys gibi yapımları gönlümde taht kurmuş durumda. Eğer Westworld izlediyseniz Upload kesinlikle dikkatinizi çekecek!


Sizce Amazon Prime mı daha iyi Netflix mi? Siz hangisini tercih ediyorsunuz? Fragmanı izlediyseniz Upload’ı beğendiniz mi? Yorumlarda buluşalım!

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir: Dc comics vs Marvel comics , Family Guy vs. The Simpsons , How I Met Your Mother Hakkında Bilinmeyenler

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Maltepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Yorum

Click here to post a comment