Kültür & Sanat

Hangisi Daha İyi? Family Guy’mı The Simpsons’mu?

Yılların süregelen tartışması, Family Guy mı daha iyi The Simpsons mı? İkisinin de kendi sevenleri var ancak veriler aynı şeyleri söylemiyor.

The Simpsons ve Family Guy, iki ayrı birbirinden güzel animasyon dizi. Ancak o kadar çok ortak noktaları var ki! Hatta birlikte 45 dakikalık ortak bir bölüm bile (The Simpsons Guy 13.sezon 1. ve 2. bölüm) çektiler. Bölüm içinde de birbirlerine bolca gönderme yaptılar.
Bu bölümde, Griffin ailesi Quahog’dan kaçıyor ancak arabaları kaçırılıyor ve Springfield’a yani Simpsonlar’a sığınıyorlar. İlk başta her şey güzel giderken karakterler, iki dizi hakkında insanların yaptığı tartışmaların aynısından ötürü Homer Simpson ve Peter Griffin uzun bir kavgaya tutuşuyor ve bölümün sonunda küs ayrılıyorlar.

Amerika’da Family Guy’ın The Simpsons çakması olduğu ancak The Simpsons’dan daha komik olduğu düşünülüyor. Benim düşüncem de aynı yönde. Bu tarz animasyon dizileri seyretmeye The Simpsons izleyerek başlamıştım ancak büyüdükçe Family Guy daha yenilikçi ve daha komik geldi ve The Simpsons’ı daha çocuksu buldum.


Family Guy ve The Simpsons Karakterlerin Benzerlikleri ve Farklıları


Homer Simpson-Peter Griffin: İkiside aynı derecede vurdumduymaz ve ailesine değer vermiyor. Başlarına sürekli bela açıyorlar. İkisi de eşlerine aşık. Farkları oldukça az. Homer Simpson Nükleer enerji firmasında çalışıyor Peter Griffin ise bira fabrikasında.

Lisa Simpson- Meg Griffin: Meg’in aksine Lisa yetenekli ve güzel, ailesi tarafından seviliyor. Meg ise ailesi tarafından pek sevilmiyor ve çirkin bulunuyor özellikle babası Peter arasında sevgiyle nefret çizgisinde geçen karmaşık bir ilişkisi var.

Bart Simpson -Stewie Griffin: Bart dünyayı ve arkadaşlarını ailesini seviyor. Babasıyla inişli çıkışlı bir ilişkisi var. Oldukça yaramaz. Yaramazlıkları küçük çocuk yaramazlıkları seviyesinde. Stewie’nin yaramazlığı ise dünya boyutunu aşmış. Annesinden nefret ediyor ve öldürme planları yapıyor. Aynı zamanda dünyayı ele geçirmek konusunda kötü planlara sahip. İkisinin ortak noktası ise yaramaz olmaları.

Marge Simpson-Louis Griffin: Marge tam bir anne modeli, şefkatli ve yumuşak. Louis ise ailesini pek sevmiyor ve evliliğinden pişmanmış gibi bir çizgi çiziyor. İkisinin ortak noktası ise sanırım Anne olmaları.

Santa’s Little Helper ve Brian Griffin: Simpson ve Griffin ailelerinin köpekleri. İkisinin tek ortak noktaları ikisininde köpek olması ancak Brian Santa’s Little Helper’ın güncellenmiş versiyonu gibi. Konuşabiliyor, yemek yiyebiliyor ve hatta içki içiyor!

The Simpsons ve Family Guy karakterlerini sizler için derledik. Umarım beğenmişsinizdir!

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Maltepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Yorum

Click here to post a comment