Teknoloji & Bilim

Gezegenlerin Güneş‘e Yakınlık Sıralaması

Gezegenlerin Güneş‘e Yakınlık Sıralaması

Gezegenlerin güneşe yakınlık sıralamasını ve güneşin sıcaklık derecesinin ne olduğunu biliyor muydunuz?İşte Gezengenler ve güneş sistemi!

Güneş en değerli yıldızlardan biridir ancak dünya güneşe 1cm bile yakınlaşsa hepimiz yanarız! Güneş sisteminin merkezinde yer alır. Orta büyüklüktedir. Samanyolunda bilinen yaklaşık 200 milyar yıldız vardır ve güneş bunlardan sadece biridir. Sıcak gazlardan oluşur ışık, ısı ve radyasyon yayar. Aslında pek sağlıklı durmuyor değil mi! hacminin 1,3 milyon katına ve kütlesinin 333 bin katına sahiptir. Samanyolu galaksisi etrafında yörüngesi vardır. 828.000 km/s hızda hareket eder. Güneşin üç günde yaymış olduğu enerji dünyadaki tüm enerjilerin toplamına eşittir. En şaşırtıcı bilgi ise; güneş aslında beyazdır! Salgılanan mavi ışığın kırılmasıyla geriye kırmızı kalır ama bize sarı olarak yansır. Güneş ışınları 8,44 dakikada yeryüzüne ulaşır. Güneş, Dünya‘ya en yakın yıldızdır. Patlayacak kadar büyük bir kütleye sahip değildir.
Güneş Ne Demek?

Küneş sözcüğünden evrilmiştir. Bu kelimede eski Türkçede “aydınlanmak, gün ışımak” anlamına gelir.

Gezegenler

Güneş sistemi içinde dolaşıp duran 8 tane gök cisme verilen genel addır. Merkür, Venüs, Dünya, Neptün , Mars, Jüpiter, Uranüs güneş sisteminde dolaşan birbirinden tatlı gezegenlerin isimleri. Plüton ise cüce gezegendir ve son zamanlarda boyutundan dolayı gezegen olarak sayılmaması kararı alınmıştır. Bunlar sadece güneş sistemi içinde yer alan gezegenlerdir. 1990’lı yıllarda güneş sistemi dışında da gezegenler tespit edilmiştir.

-Mars 2 uyduya sahiptir. İsimleri ise Deimos ve Postur.
-Jüpiter güneş sisteminin en büyük gezegeni! üzerinde ise yetmiş dokuz adet uydu var!
-Satürn güneş sisteminin en büyük ikinci gezegeni. Seksen iki adet uydusu var!
-Uranüs ise en büyük üçüncü gezegen. Yirmi yedi adet uydusu var!
-Neptün sistemin dördüncü büyük gezegeni. On dört uydusuyla güneşe en uzak gezegen konumunda!
-Dünya güneşe en yakın üçüncü gezegen uydusu ise ay. Şimdilik üzerinde yaşam olan tek gezegen.

Uzayda sayısız gezegen olduğu düşünülmektedir. Samanyolu ve karadelikten geçtikten sonra kim bilir bizleri neler bekliyor! Şimdilik yapılan çalışmaları takip etmekten başka bir şey kalmıyor.

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Maltepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Yorum

Click here to post a comment