Teknoloji & Bilim

Üç boyutlu yazıcı ile organ üretimi 50 kat daha hızlı hale geldi

Üç boyutlu yazıcı ile organ üretimi üzerine yapılan çalışmalar, Buffalo Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen bir 3D baskı yöntemi sayesinde gerçeğe bir adım daha yaklaştı. Mühendisler yalnızca 19 dakika içinde bir insan elini üretmeyi başardı.

Araştırma ekibi, geleneksel 3D baskı yöntemleri kullanılarak 6 saat sürecek bir çalışmayı (bir insan elini), 19 dakikada üretmeyi başardı. Araştırmaya öncülük eden Profesör Ruogang Zhao, “Bizim geliştirdiğimiz bu teknoloji sayesinde, normal bir 3D yazıcıdan yaklaşık 10 ila 50 kat arası daha hızlı üretim yapılabiliyor.” açıklamasında bulundu.

Söz konusu süreç, reçineyi sertleştirmek için lazer kullanan bir 3D baskı yöntemi olan stereolitografiye ve çözünmeden büyük miktarlarda suyu emebilen hidrojel adı verilen jöle benzeri maddeye dayanıyor.

Üç boyutlu yazıcılar ile üretilen organlar neden bu kadar önemli?

Ne yazık ki dünya çapında organ nakli için gerekli organ bağışı henüz yeterli seviyelerde değil. Bu nedenle uzmanlar, bu durumla başa çıkmak için bir süredir 3D baskı tekniklerinden faydalanıyor. Araştırmacılar yöntemlerinin hücrelerdeki tüm ayrıntıları doğru şekilde yazdırmak için özellikle uygun olduğunu dile getiriyor. Ayrıca, ilgili sürecin 3D baskılı insan doku ve organlarının nihai üretiminde kritik bir rol oynayacağını düşünüyor.

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yorum

Click here to post a comment