Köşe Yazısı

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Türkiye’de Kadın Olmak

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde Türkiye’de Kadın Olmak
Kadıköy'de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ancak 21. Yüzyıl Türkiye’sinde insan olarak yaşamak bile yeterince zorken kadın olarak yaşamak çok daha zor. Her yıl Türkiye’de kadın hak ve özgürlüklerinin daha iyi bir hale gelmesini isterken, erkeklerin kadınlara ve kadın haklarına karşı daha duyarlı olmasını beklerken, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasını düşlerken Orta Doğu bataklığındaki bu ataerkil zihniyetten bir türlü kurtulamıyoruz.

Her geçen gün her geçen saniye bu coğrafyada o kadar çok kadın o kadar çok kız çocuğu öldürülüyor ki biz ise sadece seyrediyoruz. Öldürenler de her zaman kadının en yakınındaki kişiler çıkıyor ya babası ya abisi ya sevgilisi ya evli olduğu erkek ya boşandığı erkek ya reddettiği erkek ve maalesef hiçbir şekilde bu erkek terörü bitmiyor, son bulmuyor giderek büyüyor çünkü devlet de bu ataerkil yapının ayrılmaz bir parçası bu nedenle biz kadınlar bu mücadelemizde yapayalnızız, savunmasızız ve korkuyoruz.

Haklarımız ve özgürlüklerimiz güvence altında değil, yüzlerce kez şikayet eden, uzaklaştırma kararı çıkartan kadınlar tek tek öldürülüyor çünkü devlet bizden yana değil hiçbir zaman da olmadı. Geçtiğimiz yıl tam tamına 300 kadın öldürüldü hepsi gencecik yaşta katledildi peki ne için? “Ya benimsin ya kara toprağın.” gibi iğrenç bir anlayış için, erkekler namuslarını temizleyip kendilerini akladıkları için, kadınlar erkeklerin elinin kiri oldukları için, kadınların sadece erkeklere hizmet etmek amacıyla bu dünyada var olduğunu düşündükleri için.

Kısacası koca bir hiç için 300 kadın katledildi ve hala katlediliyor. Bu iğrenç zihniyet yüzünden 2021 yılının ilk 67 gününde 65 kadın daha öldürüldü o yüzden bu yıl biz kadınlar bu kadınlar gününü kutlamıyoruz. Bizi sadece bir gün değil her gün düşünmeniz dileğiyle.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi,

“Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

Mustafa Kemal Atatürk

Melis Sıdal

Yorum

Click here to post a comment