Kültür & Sanat

Machali: Hindistan’ın Simgesi Bengal Kaplanı

Hindistanın kalkınmasında önemli bir rol oynayan Machali veya Machli üç dişiden oluşan bir çöplükteki baskın yavruydu. Bu yavru Ranthambore Milli Parkının kaderini değiştirdi.

Hindistan’ın en ünlü kaplanı olarak kabul edilmişti. Hindistan’a oldukça para kazandıran Machli ayrıca en uzun süre yaşayan kaplan olarak kayıtlara geçti. (1996-2016 18 Ağustos) toplamda 20 yıl yaşadı.

-Parkın Bengal kaplan nüfusunu korumaya katkısı ve Hindistan için önemli bir gelir sağlayan turistik cazibe merkezi olması nedeniyle Kaplanlar İçin Seyahat Operatörleri’nin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” nü kazandı.

-2013 yılında Hindistan hükümeti, ekolojik ve ekonomik katkılarından dolayı kaplanı onurlandırmak için bir anma postası ve pulu çıkardı. 

Bu ödüller bile kendisi için azdı çünkü tam bir savaşçıydı. Kendi evladıyla bile savaşmak zorunda kalmıştı. Uzun süre boyunca parkın kraliçesi olmuştu. Erkek kaplanlar kendisi için savaşıyordu.

-National Geographic ve Animal Planet kanallarında yayınlanan ve hayatıyla ilgili 50 dakikalık bir belgesel olan Tiger Queen de dahil olmak üzere bir dizi vahşi yaşam belgeselinde yer aldı .

-2012 yılında, Machli hikayesi yayınlandı BBC ‘nin Doğal Dünyası ‘Kaplanlar Kraliçesi: Doğal Dünya Özel’ başlıklı bir bölüm .Bu belgeselde Machali’nin bir timsah’ı avlayışını ve verdiği kavgaları görebilirsiniz .Ayrıca dokunaklı ölümü de belgeselde yer alıyor. Machali’nin belgeseline buradan ulaşabilirsiniz

Machali’nin Ölümü

Ölümü anında onu 20 yıl boyunca çeken belgeselcinin ona dokunmasına izin verdi. Ölümünden önce çok durgunlaşmış ve hükümdarlık kurduğu bölgeden oldukça uzaklaşmıştı.
İlaçlar ona zarar verebileceğinden parktaki görevlilerin tedavi etmesine izin verilmedi.Kendisi için avlanıp öldüremediği için park görevlileri ona yiyecek sağladı. Ayrıca şeker hastası olduğu için ölmeden önce kör olmuştu.
Machali’nin hayatının son birkaç yılı, vahşi yaşam film yapımcısı S Nallamuthu tarafından filme alındı. ‘Dünyanın En Ünlü Kaplanı’ başlıklı film, Machali ve kızı Sundari arasında, Ranthambore Kalesi’nin kontrolünü kaybetmesi ve eski bir eşin ona alışılmadık bir şekilde katılmasıyla biten, 2 dakikalık kısa bir hesaplaşma gibi çekimler içeriyor.
Ölümü halka açık bir törenle gerçekleşti. Hindu geleneklerine uygun bir şekilde yakılıdı.

Machali 20 yaşında hayata gözlerini yumdu. Geriye bir sürü unvan ve soyunu ilerletecek bir sürü evlat bıraktı.

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Maltepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Yorum

Click here to post a comment