Kültür / Sanat

Enteresan Bir Eğlence: Peynir Yuvarlama Festivali

Çürükler, kırıklar ve hatta ölümlere sebep olan peynir yuvarlama festivali dünyanın en garip festivallerinden. Bu garip eğlencenin İngiltere’de 15. Yüzyılda ortaya çıktığına inanılıyor.

Her yıl bahar tatili döneminin ilk pazartesisi gerçekleşen yarışmada, 182,88 metre uzunluğundaki tepeden aşağı peynir yuvarlanarak gönderilir. Peynir bitiş çizgisine vardıktan sonra arkasından birinci gelen kişi yarışı kazanır. Yarışmada kullanılan peynirin adı Double Gloucester’dır ve her peynir yuvarlanmaya karşı yanları çevreleyen ahşap bir muhafaza ile korunmaktadır. Yarışın başında peynir kurdelelerle süslenir.

peynir
Peynir Yuvarlama Festivali

Yarışı kazanan kişi peyniri kapıyor. Teoride, peyniri yakalayan peyniri kazanan kişidir ancak peynirin saatte 70 mil hıza ulaşabildiği dikkate alındığında, peyniri yakalama şansınız bir o kadar düşük oluyor. 

2009 senesine kadar bu garip festival resmi bir etkinlikti. Ancak seyircilerin güvenliği konusundaki endişeler sebebiyle iptal edildi. Ancak bu, yerel toplumun geleneği sürdürmesini engellemedi. Festival hâlâ varlığını sürdürüyor.

siyah peynir
peynirAslında, “Cooper’s Hill Cheese-Rolling” dünyanın en tehlikeli yarışı olarak adlandırılıyor. Bu 39 senelik yarışmada, 2013’den bu yana seyircilerin ve yarışmacıların güvenliği için peynirin yerine köpük kopyasını kullandılar. Yarışmada yalnızca yarışmacılar değil seyirciler de tehlikede. Bugüne kadar yaklaşık 500 kişinin yarışma esnasında yaralandığı ve 59 yaşında bir kadın dahil olmak üzere 22 kişinin hayatını kaybettiği biliniyor.

YARIŞIRKEN KÜREK KEMİĞİ ÇIKTI

siyah peynir
Flo Early, peynir yarışı


Flo Early adında 28 yaşında bir genç kız, kadınlar yarışını 4 kez kazandı. Bu yarışlardan birinde kürek kemiği çıkan genç kızın, ömrü boyunca kürek kemiği o şekilde kalacak. Flo Early bu yarışlara kendisini çok adamıştı ve peynir yarışının bir yaşam felsefesi olduğuna inanıyordu. 4. Yarışında feci bir biçimde ayağını kıran Flo Early, bu yarışla birlikte festival aşkını sonlandırdı.

GUINESS REKORLAR KİTABINA GİRDİ

siyah peynir
Chris Anderson, peynir yarışı


29 yaşındaki Chris Anderson, Cooper Tepesi’ni  zarar görmeden inen tek şampiyon. 22 kez şampiyon olan Chris Anderson, Stephen Gyde’nin 20 galibiyet rekorunu kırdı. Chris Anderson, 12 senede 17 çift Gloucester peynirini eve götürdü. Bir yarışmacıya göre içinde çok fazla hırs barından Chris Anderson bu yarışmaya yalnızca gücünü ispatlamak için katıldığını ifade ediyor. “Double Gloucester peynirini gerçekten sevmiyorum, çok kuvvetli, bu nedenle ihtiyacı olan ailelere dağıtıyor” diye itirafta bulunuyor. Chris Anderson rekoru kırdıktan sonra yarışmayı bıraktı.

Zaten bir insan canını sadece bir peyniri yakalamak için tehlikeye atmaz, değil mi?

Şu içeriklerimizde dikkatinizi çekebilir:
Karl Marx hakkında bilinmeyenler , Jack London: Bir yazar ve bir altın avcısı

Etiketler

Yazar hakkında

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Gazetecilik son sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Bir yorum yaz

Ben de yorum yapmak istiyorum!