Sağlık & Beslenme

Sırt Üstü Yüzmenin Faydaları

sırt üstü yüzmenin faydaları

Yüzmenin faydaları saymakla bitmez. Skolyoz gibi bir çok omurga hastalığını engellediği uzman fizyoterapistler tarafından kanıtlanmıştır. Bir diğer yüzmenin faydaları ise üzen insanların vücudu diğer insanlara göre daha kolay şekillenir.


Yüzerken vücudumuzda ki tüm kaslar çalışır. Özellikle sırt ve bel kaslarımız aktif olarak çalışır. Skolyoz hastaları sırt ve bel ağrıları için yüzmelidir. Yüzmenin faydaları Düşük dereceli skolyoz hastalığına sahipseniz yüzerek bu hastalığı en aza indirgeyebilirsiniz, yani yüzerek skolyoz derecenizi düşürebilirsiniz. Sırt üstü yüzmek, kulak açmak sırtınızdaki kasların genişlemesini sağlar ve kasları aktif hale getirir. Sırt kaslarınız geliştikçe omurganızı yönlendirmeniz kolaylaşacaktır.
Yüzme havuzu kullanmak yüzmeye yeni başlayanlar için daha faydalı bir başlangıç yoludur. Özellikle küçük yaşta çocuğunuza yüzme öğretmeniz gerekir çünkü eğer o yaşlarda alıştırmaya başlarsanız hem siz hem de çocuğunuz rahat eder. Yüzmeye küçük yaşta başlayan çocukların boylarının uzun olduğu Michigan üniversitesinde yapılan bir araştırmada kanıtlanmıştır. Yüzme çeşitleri yüzmenizi kolaylaştırır. Yüzme çeşitleri ve yüzme stilleri bilmeden yüzmek sizi yoracaktır.Yüzme Stilleri

1- Serbest Yüzme Stili

Serbest yüzme stili, en çok bilinen ve uygulanan ve yüzme tekniği olamkla birlikte bu stili öğrenmek de çok kolaydır. Bu stili temel yüzme stilidir ve diğer yüzme stili için başlangıç niteliğine sahiptir.

2- Sırtüstü Yüzme Stili

Bir diğer yüzme stilidir. Bu tekniği uygularken de vücudunuz suya paralel pozisyonda olmalıdır. Sırt üstü yatmak sizin için korkutucu olabilir ancak kendinizi serbest bıraktığınızda su sizi yüzeye çıkarır. Panik olmayın suda çok fazla hareket etmek batmanızı kolaylaştırır.

3- Kurbağalama Yüzme Stili

Kurbağalama, zor bir yüzme stilidir. Bu stil diğer yüzme stillerine göre daha yavaştır. Kurbağalama yüzme stilinde kol ve bacaklardan daha az faydalanılır. Bu yüzme stili için belden kuvvet alınır, güçlü bacak ve bele ihtiyacınız var.

4- Kelebek Yüzme Stili

Kelebek yüzme, serbest yüzmeden sonra ikinci en hızlı ve en işinizi görecek tekniktir. Kelebek yüzmede iki kol ile birlikte kulaç atılır. Kulaç atarken kollar omuz genişliğinde açılmalı ve baş üzerinden ileri doğru gergin olarak uzatılmalıdır.

Evet yüzmenin faydaları çok ama Yüzme tekniklerinden herhangi birini uygulayarak antrenman yaparken kendinizi aşırı derecede zorlamamalı, belirli bir program dahilinde kademeli yüklenme yapmalısınız. İdman sırasında ve sonrasında herhangi bir sağlık problemi yaşadığınız takdirde hemen bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yorum

Click here to post a comment