Sağlık & Beslenme

Meyve Yemenin Faydaları ve Zararları

Meyve Yemenin Faydaları

Meyve, her ne kadar biz ihtiyaç duymasak da aslında ihtiyacımız olan bir besin. Genellikle meyve yemeyi unuturuz veya zahmetli buluruz.

Meyve yemek dünyanın en sağlıklı beslenme şekillerinden biridir. Özellikle ağaçtan taze koparılıp yenilen meyvelerine tadına denilecek yoktur! Küçükken yediğimiz meyveler her zaman damağımızda daha farklı bir tat bırakır.
Yemenin faydaları ve zararları ise birbirinden ayrılmalıdır. Oturup 1 kilo meyveyi tek öğünde bitirmek tabii ki zararlıdır. Ancak meyve yemeyi düzenli bir hale getirmek ve abartıya kaçmamak sizlerin yararına olacaktır.

Bilindiği üzere, meyveler doğal şeker içerir. Vücudumuzun şekere ihtiyacı vardır ancak yapay şeker sizi bir çok hastalığa sürükleyebilir. Şekeri doğal kaynağından almaya özen gösterin. Beyni besler ve hafızanızı güçlendirir!
Günlük meyve tüketimi kişinin hastalıklarına, boyuna ve kilosuna ve zevkine göre değişiklik gösterir. Ancak kadınların 2 erkeklerin ise ortalama 3 porsiyon meyve tüketmesi önerilir.

Meyvelerin Faydaları Saymakla Bitmiyor!

-Kolestrol İçermez.
-Antioksidan içerir.
-Meyveyi aç karnına tüketmek sindirimi kolaylaştırır.
-Kilo aldırmazlar, rejimde meyve yemek size kilo aldırmaz.
-Vitamin ve mineral açısından oldukça zenginlerdir.
-Doğal su kaynağıdır.
-Lif kaynağıdır, kasları güçlendirir.
-Çoğu kanser hastalığını ve benzer bir çok hastalığı önler.


Fazlası Zarar!

Zehir olan fazlasıdır, ne denli faydalı olursa olsun abartıya kaçmak hastalıklara zemin hazırlayacaktır. Şeker hastalığı, gut krizine sokabilir, aşırı tüketim tansiyon hastaları için kan basıncı ayarlamayı güçleştirir. Özellikle meyvelerin kurusu yüksek miktarda fruktoz içerir ve kilo aldırır.

Ne Zaman ve Nasıl Yemeliyiz?

-Yatmadan önce yemeyin. Kilo aldırır ve reflü sorunlarına yol açar. Uykularınız kaçabilir.
-Hazır satılan meyve sularından vazgeçin fruktoz açısından yüksek değere sahipler. Ölçülü bir biçimde evde kendiniz sıkmaya çalışın.
-Yemeklerden önce yiyorsanız, yemekten en az 30 ila 60 dakika önce tüketmeniz gerek.
-Hazır satılan meyveli yoğurtlarda sanılanın aksine yararlı değil. Şeker hastası olanlar ve kilo sorunu olanlar için zararlı.
-Yemeklerden hemen sonra yemeyin. Şişkinlik ve gaz yapar ayrıca insülin direncinizi arttırır. Uyku hali ve bitkinlik yapar.

Şu içeriklerimiz de hoşunuza gidebilir: Sağlıklı yaşam sizin elinizde! yüzmenin faydaları , dibek kahvesinin faydaları

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Maltepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Yorum

Click here to post a comment