Kültür & Sanat

Marvel Comics vs Dc Comics

dc ve marvel farkı
dc ve marvel farkı

Marvel ve Dc birbirlerine çok benzeyen ancak birbirlerinden ayrılan pek çok özelliği bulunan iki farklı çizgi roman dünyası. Kurulduktan bu güne pek çok konuda yarışan çizgi roman şirketlerine bir de bizim açımızdan bakın.

Marvel ‘ın kahramanları daha çok tanrılaşmışken, DC kahramanları sanki bizden biri gibi. Sanırım bunun nedeni II. Dünya Savaşı’nda Amerikan halkının mutsuzluğunu DC’nin çizgi romanları ile karşılamasından geliyor. Marvel ‘ın karakterleri ölümsüzken(istisnalar hariç) DC’nin karakterlerinin çoğu ölümlü. Marvel’ın kahramanlarının ölümsüz olmasının nedeni ise kahramanların Yunan tanrılarından baz alınarak insanlara sunulması.

GİŞEDE KİM YENİYOR?
İnfografik’e bakıldığında da anlaşılacağı üzere, Marvel sinema evreninde DC’den oldukça önde. Muhtemelen bunun nedeni Avengers ile yakaladığı patlama ve DC’nin filmlere ayırdığı bütçenin azlığı nedeniyle filmlerinin çoğunun renkliliğinin az olması. Sanki DC, Marvel’dan daha kalitesiz duruyor. Ancak çizgi romanların köküne indiğimizde aslında DC Marvel’dan daha köklü ve daha oturmuş bir yapıya sahip.

KAHRAMANLARIN ORTAK NOKTALARI VE KAZANANI

1- Örümcek Adam vs. Dr. Manhattan


İkisi de mutasyona maruz kalmış süper kahramanlar, Spiderman radyoaktif bir örümceğin ısırması sonucu özel güçlere kavuşurken Dr. Manhattan bir deney sonucu mutasyona uğrar. Dr. Manhattan uğradığı mutasyon sonucu üst düzey süper güçlere ulaştığı için Spiderman’den daha güçlü ancak Peter Parker’ın kendi çapında bir tatlılığı var. Dc kazanıyor.


2- Kaptan Amerika vs. Yeşil Fener


Marvel ve Dc kahramanlarının tek ortak noktası, asker olmaları ve Amerikan halkı için umut tacirliği yapmaları. İki süper kahramanda 1940’da çıkmış ve halkı mutlu etmek adına piyasaya sürülmüşlerdir. Güçlerine gelecek olursak, Yeşil Fener, Kaptan Amerika’dan daha güçlü. Zihniyle her şeyi yaratan biriyle savaşmak kolay değil ne de olsa. Dc kazanıyor.

3- Hawkeye vs. Green Arrow


Hawkeye ve Green Arrow bizce en çok benzeyen ikili. Sanki Dc ve Marvel birlik olup ortaya çıkarmışlar gibi. İkisinin de güçleri eşit ancak Green Arrow’un daha çeşitli okları var.  Adamantium ve Vibranium gibi malzemelerle yapılmış okları taşıyan Hawkeye, Green Arrow’a karşı üstünlük kazanıyor ve bu turun galibi Marvel oluyor.

4- Iron Man Vs Batman


İki dahi, ikisi de birbirinden zengin ikisinin de parası ve ortak bir amacı var, iyilere yardım etmek. Batman daha ilkel yöntemlerle iyileri kurtarırken, Iron Man biraz daha çağa ayak uyduran taraf. Iron Man uçabiliyor ancak Batman uçamıyor. Batman’in en büyük zayıflığı buradan geliyor. Bu savaşı kazanan ise Marvel ‘dan Iron Man kazanıyor.

5- Black Panther vs. Aquaman
Aquaman’in gücü ve hızı karşısında muhtemelen Black Panther savunmasız kalacaktır. Atlantis’in kralı ve Poseidon’un Üç Dişli Mızrağı’nın koruyucusu olan Aquaman’i yenmek biraz zor. Bu savaşın kazananı DC oluyor.

Sonuç; Kazanan DC oluyor. Her ne kadar Marvel gişelerde galip olsa da DC kahramanlarda kazanan oluyor.


Şu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir: Family Guy vs. The Simpsons , How i met your mother hakkında bilinmeyenler

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Maltepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Yorum

Click here to post a comment