Kültür & Sanat

İnside Job Belgeseli, Konusu ve Özeti (2008 Krizi)

inside job belgeseli
inside job belgeseli

İnside Job belgeseli konu olarak, ABD Mortgage Krizi olarak bildiğimiz etkileri hala süren ve tüm dünyayı ekonomik olarak sefalete sürükleyen 2008 Ekonomik Krizi’nin perde arkasını anlatıyor.

Perde arkasından kısaca bahsetmek gerekirse, gerçek sandığımızdan çok farklı. Hepimizin fakirleştiği ve fakirleşmeye devam ettiği bu kriz, bakın kimlerin işine çok yaradı.

Ben küçükken ABD’nin her zaman dünyanın en güçlü ülkesi olacağına inanıyordum. ABD benim için, bir sürü işini iyi yapan insanın ve sürekli her şeyden haberdar olabilen takım elbiseli ajanların ülkesiydi. Ancak yozlaşmaya başlayan her yapı ne kadar güçlü olursa olsun günün sonunda parçalanabiliyor.

İnside Job belgeselinin de işte tam buna örnek bir belgesel olduğunu söyleyebilirim.

Inside Job konusu ve Inside Job ne demek?

Inside Job ne demek derseniz, adından da anlaşılacağı üzere ‘içeride dönen işler’ demektir. İzlanda’nın 2000’li yıllarında başında benimsemesiyle başlayan belgeselin devamında ABD’de patlak veren ve tüm dünyayı etkisi altına alan bir dolandırıcılık hikayesi anlatılıyor.

Belgeselden çok etkilendiğim için yapımcı hakkında biraz araştırma yaptım ve şunu buldum: Charles Ferguson, 2011 yılında bir röportajda şunları söylüyor: 

“Bu filmi yapmamın bir nedeni de herkesin neler yaşandığını, sıradan Amerikalıların hala ülkelerinin neden bu kadar kötü durumda olduğunu anlamasını sağlamaktı.” 

Her ne kadar Charles Ferguson bu sözü Amerikalılar için söylese de, bunun bizi dahil kapitalist sistem içinde yaşayan her toplumu ilgilendirdiğini düşünüyorum.

Çünkü belgeselde işlenen konunun aşağı yukarı bu toplumların tamamında benzer şekillerde görüldüğüne inanıyorum.

İç İşler Belgeseli Türkçe Altyazı Fragman

Belgesel bizlere, 2008-2012 Küresel Ekonomik Krizi’nin kime göre kriz olduğunu ve bazıları için bu krizin nasıl fırsatlar yarattığını ve her zaman buna benzer krizlerin yaşanmasının olası olduğunu gösteriyor.

Çünkü böylesi krizlerde dev şirketlerin kurtarılması için devlet, halktan topladığı paraları bu şirketlere veriyor. Bu dev şirketler de kendilerine verilen halkın parasını, batan binlerce işletme ve şirketi satın alarak ve CEO’lara özel jetler ısmarlayarak harcıyor.

Günün sonunda halk daha da fakirleşirken, krizleri ”büyük balığın küçük balığı yutması” olarak gören dev şirketler ve onların başarısız CEO’ları servetlerine servet katıyorlar.

Kısaca, tüm yönlerine bakıldığında, Cannes, New York ve Toronto film festivallerinde “En İyi Belgesel” de dahil olmak üzere birçok ödül alan Oscar’ın sahibi olan Inside Job, beni çok etkiledi. Sisteme yeniden dönüp bakmamı sağlayan bir belgesel oldu. Aynı zamanda, ufkumu açan ve liberalizme kuşkuyla bakmamı sağlayan en sevdiğim belgesel oldu. 

Inside Job sayesinde belgeselin sonunda Çinli adamın da söylediği gibi ”neden bir finans mühendisi gerçek bir mühendisten 4-100 kat daha fazla maaş aldığını” öğrenmiş olduk.

Kullandığınız uygulamalar bilgilerinizi nasıl pazarlanıyor? The Great Hack Analizi için bu içeriğimize göz atabilirsiniz.

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yorum

Click here to post a comment