Kültür & Sanat

The Great Hack Belgeseli, Konusu ve Özeti

the great hack belgeseli
the great hack belgeseli

The Great Hack belgeseli Cambridge Analytica olayının arkaplanını anlatıyor.

Belgeselde genel olarak Facebook ile Cambridge Analytica arasında gerçekleşen veri skandalı ele alınıyor.

Facebook-Cambridge Analytica veri skandalı ve Netflix yapımı The Great Hack belgeseli

“Cambridge Analytica skandalı nedir?” derseniz, kısaca Facebook kullanan milyonlarca insanın verilerinin Cambridge Analytica adındaki bir şirket ile paylaşılmasıdır.

2014 yılında yaşanan bu olay, 2016 senesinde gerçekleşen ABD Başkanlık seçimlerini büyük oranda etkilediği düşünülmektedir.

Eğer Cambridge Analytica skandalı hakkında çok fazla bir bilgiye sahip değilseniz buradaki linke tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İşte dünyanın süper gücü olarak kabul edilen ABD’nin Başkanlık seçim sonuçlarıni bile belirleyen bu olay, Netflix’in bu belgeselinde skandala konu olan kişiler üzerinden oldukça yoğun bir şekilde işleniyor.

Şunu açıkca söyleyebiliriz ki; The Great Hack özet olarak, teknoloji çağında bireylerin ve toplumların nasıl kolaylıkla manipule edilebildiğini anlatmaktadır.

Bunun sonucu olarak en iyi yönetim biçimi olarak görülen demokrasi yönetimlerinin bu şirketler tarafından deforme oluşuna tanıklık etmekteyiz.

Great Hack belgeselinin fragmanı

Kitapların yakıldığı eski çağlardan, her şeyin kendiliğinden kaydedildiği günümüzde kim bilir daha neler göreceğiz…

Onur Tutuş

Merhaba, ben gazetecilik bölümü okuyan bir üniversite öğrenicisiyim. Yazmayı, okumayı, araştırmayı çok seviyorum. ''En yüce bilgi, başkalarıyla paylaşılan bilgidir.'' anlayışıyla öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yorum

Click here to post a comment