Kültür & Sanat

Ölümcül Bir Cennet: Madidi Ulusal Parkı

madidi ulusal parkı
madidi ulusal parkı

Madidi Ulusal Parkı, Bolivya’da bulunan ve pek çok çeşitli biyolojik türlere ev sahipliği yapıyor. Bu parkı tehlike kılan ise zehirli bitkiler ve hayvanlara sahip olması.

Amazon’u And Dağları ile birleştiren Madidi’nin bulut ormanları, ova ormanları, nehirleri, akarsuları, sulak alanları ve hatta buzulları var! parkın tek garip kısmı bu değil, yaklaşık 50 kişilik yerli topluluk yaşıyor. Eski gelenekleri yeniliklerle harmanlayıp yaşamaya çalışan yerliler, son yıllarda eko-turizme yöneldi. Eğer parkı ziyaret etme şansınız olursa, kendileriyle tanışma fırsatı bulacaksanız.

Madidi Ulusal Parkı


Madidi, çok fazla zehirli tür ve bilinmeyen türlerde hayvanlar barındırdığı için dünyanın en tehlikeli 10 parkından biridir. Bu korkunç yerle bulunduğunuz etkileşim, hastalığa veya ölüme yol açabilir ve burayı dünyadaki en ölümcül yerlerden biri yapar. Yani Madidi’yi ziyaret edecekseniz iki kez düşünün derim.

“BENİ MAYMUNLAR KURTARDI”

Madidi’de aslında son 15 yıldır ölüm veya kaybolma olmuyordu çünkü parkın çevresinde küçük bir kasaba ve turistleri gezdirmek için acentalar var. 25 yaşındaki Şilili Maykool Coroseo Acuña’nın parkın sınırları içinde aniden ortadan kayboldu. Madidi Park Direktörü Marcos Uzquiano, “Bu bizim için gerçekten garip bir durum,” dedi.Bekçiler ve rehberler her gün yağmur ormanlarının farklı bir bölümünde Maykool’u günde sekiz ila on saat aradılar. 9 günün sonunda teknelerle arayışa çıkan ekipler “Tekne! Tekne! Hey!” diyen zayıf bir ses duydu ve Maykool’un yaşadığına kimse ihtimal veremedi. Maykool’u ağaçların arasında ayakta, elinde büyük bir bastonla buldular.


Maykool çok zayıf durumda bulundu; yağmur ormanlarında dokuz gün boyunca susuz kalmıştı, derisi sinek ısırıkları ve dikenler tarafından tahrip edilmiş, ayakları ve bilekleri şişmişti. Ama akıl sağlığı yerindeydi. Öyle ki onu bulan ekiplere “Bir Coca Cola istiyorum” diye şaka bile yapmıştı.

Maykool, ortadan kaybolduğu gece aklına tuhaf, korkunç düşüncelerin girmeye başladığını açıkladı. Madidi parkından çıkmak için karşı konulmaz bir dürtüye sahip olduğunu söyledi. Bolivyalılar Maykool’un şamanların isteklerine sadık kalmadığı için kaybolduğunu öne sürdü ancak Maykool tam tersini düşünüyordu. Maymunların hayatta kalmak için ona her gün meyve bıraktığını söyledi. Ayrıca onu nehre götürdüklerini ve kalması için güvenli bir yer seçtiklerini iddia etti. Maykool’a yardım eden maymunların varlığı ise gizemini koruyor.

Kaynak:National Geographic

Begüm Özkaynak

Merhaba, ben Begüm. 21 yaşındayım. Maltepe Üniversitesi Gazetecilik Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Araştırmalar yapmayı ve sunmayı seviyorum.

Yorum

Click here to post a comment